Rady k vyšetreniu

🏠 Zdravotné stredisko Lamač, Malokarpatské námestie 2, 841 03 Bratislava

☎️ +421 915 169 280

📧 detskyneurolog@gmail.com

Z čoho pozostáva neurologické vyšetrenie?

Ako sa pripraviť na vyšetrenie?

Rady a tipy pred vyšetrením:

Na vyšetrenie je nutné priniesť výmenný lístok alebo odporúčanie na neurologické vyšetrenie od obvodného pediatra alebo lekára-špecialistu.

Vhodné je priniesť aj predchádzajúce nálezy z vyšetrení, ktoré už dieťa kvôli danému problému absolvovalo (napr. výsledky z CT/MRI, nálezy z posledného predchádzajúceho neurologického vyšetrenia alebo hospitalizácie, správy od psychológa, ortopéda, a pod.)

Pred vyšetrením si doma skúste zrekapitulovať s akými ťažkosťami s dieťaťom prichádzate, ako dlho a ako často ich má.  Ak prichádzate kvôli nejakému prejavu, ktorý je možné nasnímať, prineste si so sebou krátky záznam (napr. v mobile).

Prosíme, aby ste sa (z administratívnych dôvodov) na vyšetrenie dostavili 10-15 minút pred časom objednania.


Neurologické vyšetrenie nie je bolestivé ani nepríjemné a netreba sa ho báť. 

Vyžaduje si od dieťaťa ale aspoň čiastočnú spoluprácu a sústredenie, preto je dobré ak je dieťa pokojné a oddýchnuté. Spôsob aj rozsah vyšetrenia vždy prispôsobujeme veku i schopnostiam dieťaťa. Jedná sa o jednoduché úkony ako napr. triafanie si prstom na nos, držanie končatín v určitých polohách, alebo sledovanie predmetu očami.

Na USG (ultrasonografické) vyšetrenie je vhodné si priniesť na upokojenie dieťaťa cumlík, čaj alebo vodu vo fľaši, prípadne malú hračku. 

Deň pred EEG (elektroencefalografickým) vyšetrením odporúčame umyť vlasy šampónom, nepoužívať lak, gél, tužidlo a iné prípravky. U dievčat odstrániť z vlasov gumičky, sponky . Malé deti by pred vyšetrením mali byť nakŕmené a prebalené. Malým, resp. menej spolupracujúcim deťom odporúčame priniesť obľúbenú hračku, knižku, tablet.  Prineste si malý uterák, resp. papierové vreckovky na zotretie EEG gélu po vyšetrení z vlasov.Detský neurológ s.r.o. 

IČO 54602246

MUDr. Katarína Mojžišová 

Malokarpatské nám. 2 

841 03 Bratislava - Lamač 

tel.: 0915 169 280 

Email: detskyneurolog@gmail.com